Döner Merdiven Korkuluklar

Döner Merdiven Korkuluklar

Döner merdiven korkuluklar, genellikle çok katlı ve yüksek tavanlı binalarda tercih edilen korkuluk çeşitlerinden birisidir. Sağladığı alan tasarrufu ile dar alanlarda sevilerek ve beğenilerek kullanılan bu dönerli merdivenler, güvenlik unsurunu sağlaması açısından dayanıklı, uzun ömürlü ve sağlam bir korkuluk yani tırabzana ihtiyaç duyar.

Dönerli Merdiven Korkuluklarının Önemi

Dönerli merdiven korkuluklarının önemi tartışılmaz kesin bir konudur. Zira özellikle dar yapıdaki ve çok katlı ve yüksek tavanlı yapılarda bu korkuluklar; merdiven basamaklarını tırmanma görevini yerine getirirken oluşabilecek kazaların önüne geçecektir.

Örneğin ev ve yurt gibi çok sayıda insanın bir arada yaşadığı yerlerde yangın merdivenleri binanın arka kısmına yapışık şekilde dönerli olarak tasarlanır. Bu merdivenlerde eğer sağlam korkuluk sistemlerinden birisi olmasaydı o izdiham sırasında merdivenlerden düşerek ciddi sakatlananlar ve hatta ölenler olurdu. Bu nedendendir ki, yangın merdivenleri daima ferforje ürünlerden olur.

Ferforje Merdiven Korkuluklarının Özellikleri

Dayanıklı ferforje merdiven korkuluklarının pek çok özelliği bulunmaktadır. Fakat biz bu makalemizde diğer tüm korkuluk çeşitlerinde (balkon korkuluk, duvar üstü bahçe korkuluk, pencere korkuluk gibi) güvenliği sağlayan özelliklerini irdeleyeceğiz.

1)      Ferforje merdiven korkuluğu, herhangi bir yangın sırasında ahşap merdiven korkuluğu gibi yanmaz, tutuşmaz; plastik ve alüminyum merdiven korkuluğu gibi eriyip yapışmaz.

2)      Ferforje merdiven korkulukları, cam merdiven korkulukları gibi herhangi bir darbede kırılmaz, kesiklere ve buna bağlı kanamalı sakatlanma ve ölümlere neden olmaz.

3)      Ferforje demir merdiven korkulukları diğer yapı malzemesinden üretilen kalitesiz üretim ucuz merdiven korkulukları gibi kısa sürede bozulmaz, uzun ömürlüdür.

Dönerli Merdiven Korkuluklarının Avantajları

1)      Şık bir görünüme sahiptir.

2)      Yaşlı ve çocukların basamakları tırmanmasına küpeştesi sayesinde yardımcı olur.

3)      Denge kayıplarında tutunacak sağlam ve güvenli bir objedir.

4)      Az yer kaplar, kişiye geniş alan imkanı sağlar.